Jakie są klasy energetyczne nieruchomości?

Podział na klasy energetyczne sprzętu AGD znany jest od lat i oznacza skalę, według której wyznacza się zużycie energii elektrycznej. Od 2024 roku w podobny sposób zostaną oznakowane budynki. Sprawdź, jakie są klasy energetyczne nieruchomości. Dowiedz się, jak sprawdzić klasę energetyczną budynku, a także do czego przyda się ta informacja.

Podział nieruchomości na klasy energetyczne wynika z dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Dyrektywa ta ma na celu poprawę efektywności energetycznej budynków i zmniejszenie ich wpływu na środowisko.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii skierowało do prekonsultacji projekt rozporządzenia w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku oraz wzoru świadectw charakterystyki energetycznej. Propozycja ministerstwa opiera się na ekspertyzach wykonanych przez Krajową Agencję Poszanowania Energii i Narodową Agencję Poszanowania Energii. 

Zgodnie z planem budynki otrzymają klasy od A+ do G. Nowe rozporządzenie wejdzie w życie od 1 stycznia 2024 roku.

Klasy energetyczne nieruchomości

Klasy energetyczne budynków określa się na podstawie wskaźnika rocznego zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną (EP). EP to całkowita ilość energii pierwotnej zużywanej przez budynek w ciągu roku, w tym energii elektrycznej, gazu ziemnego, oleju opałowego, biomasy i energii słonecznej.

Wskaźnik EP oblicza się na podstawie charakterystyki energetycznej przegród zewnętrznych budynku (ściany, okna, drzwi), a także urządzeń elektrycznych i mechanicznych w budynku.

W Polsce klasy energetyczne nieruchomości są podzielone na osiem kategorii:

 • A+ najlepsza - dla domów wytwarzających więcej energii niż jej zużywają;
 • A - dla domów jednorodzinnych, które zużywają mniej niż 63 kWh energii na metr kwadratowy rocznie, a w przypadku budynków wielorodzinnych - poniżej 59 kWh/m2 rocznie;
 • B - dla domów jednorodzinnych z zużyciem na poziomie 63–157 kWh/m2, dla domów wielorodzinnych poniżej 141 kWh/m2;
 • C - dla domów jednorodzinnych z zużyciem na poziomie 157–250 kWh/m2, dla domów wielorodzinnych - 223 kWh/m2;
 • D - dla domów jednorodzinnych z zużyciem 250–344 kWh/m2, dla domów wielorodzinnych - mniej niż 305 kWh/m2;
 • E - dla domów jednorodzinnych z zużyciem 344–438 kWh/m2, dla domów wielorodzinnych - mniej niż 387 kWh/m2;
 • F - dla domów jednorodzinnych z zużyciem 438–531 kWh/m2;, dla domów wielorodzinnych - mniej niż 469 kWh/m2;
 • G najgorsza - dla domów jednorodzinnych z zużyciem ponad 531 kWh/m2; dla domów wielorodzinnych - powyżej 469 kWh/m2.
Klasy energetyczne nieruchomości
Klasy energetyczne nieruchomości

Dokument, na podstawie którego nastąpi klasyfikacja budynków to świadectwo charakterystyki energetycznej budynku.

Więcej na ten temat we wpisie: Kiedy jest potrzebne świadectwo energetyczne?

Zamów świadectwo energetyczne budynku w portalu senerg.pl

Aplikacja Senerg to mobilna aplikacja, dzięki której zamówisz świadectwo charakterystyki energetycznej online dla swojej nieruchomości.

Zajrzyj na stronę OnGeo SENERG i zamów usługę dla sobie

Senerg to profesjonalna usługa świadczona przez wykwalifikowany zespół ekspertów i inżynierów, którzy na co dzień specjalizują się w tworzeniu świadectw charakterystyki energetycznej. Specjaliści mogą poszczycić się rozległą wiedzą i bogatym doświadczeniem w obszarach energetyki, budownictwa, nieruchomości oraz informatyki. 

Decydując się na skorzystanie z senerg.pl otrzymasz gwarancję najwyższej jakości. Świadectwem tego jest ponad 1200 zadowolonych klientów oraz ponad 1800 wygenerowanych świadectw energetycznych.

Dlaczego potrzebujesz tej informacji?

Informacja o klasie energetycznej budynków jest ważna z kilku powodów, a oto niektóre z nich:

 1. Pomaga w podejmowaniu decyzji o zakupie lub wynajmie nieruchomości. Im wyższa klasa energetyczna, tym niższe koszty eksploatacji nieruchomości, co może się przekładać na niższe koszty utrzymania;
 2. Budowle o wyższej klasie energetycznej są bardziej przyjazne środowisku. "Wampiry energetyczne" zużywają znacznie więcej energii, co przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych;
 3. Informacja o klasie energetycznej budynków jest jednym ze sposobów na promowanie efektywności energetycznej i zachęcanie do inwestycji w niskoenergetyczne budynki;
 4. Wiedza o zużyciu energii w domu pozwala podjąć działania, których celem jest oszczędność na rachunkach za energię;
 5. Budowle o wyższej klasie energetycznej są lepiej docieplone i wyposażone w bardziej wydajne instalacje, co może zapewnić wyższy komfort życia.