Jak uzyskać świadectwo energetyczne?

Chcesz wiedzieć, ile prądu zużywa Twój dom lub mieszkanie? A może chcesz sprzedać lub wynająć nieruchomość, ale słyszałeś/aś że do tego celu potrzebujesz certyfikatu charakterystyki energetycznej? Sprawdź, jak uzyskać świadectwo energetyczne, ile to kosztuje i ile musisz na nie czekać. 

Posiadanie świadectwa charakterystyki energetycznej jest ustanowione prawnie dzięki regulacjom unijnym. Ma ono na celu promowanie budownictwa o wysokiej efektywności energetycznej oraz zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej potencjalnych oszczędności energii w budynkach. 

Dzięki temu dokumentowi każdy właściciel, najemca i użytkownik budynku może łatwiej oszacować cenę rocznego zużycia energii w domu lub mieszkaniu. W rezultacie przyczynia się to do obniżenia kosztów eksploatacyjnych budynku.

Dowiedz się więcej: Kiedy jest potrzebne świadectwo energetyczne?

Jak uzyskać świadectwo energetyczne?

Aby uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej, należy zgłosić się do osoby uprawnionej do sporządzania takich świadectw.

Poszukiwanie osoby, która sporządzi świadectwo energetyczne dla Twojej nieruchomości może być jednak znacznie prostsze. Wystarczy, że skorzystasz z senerg.pl. Aplikacja Senerg to mobilna aplikacja, dzięki której zamówisz świadectwo charakterystyki energetycznej online dla swojej nieruchomości. 

Zajrzyj na stronę senerg.pl i zamów usługę dla siebie

Senerg to profesjonalna usługa świadczona przez wykwalifikowany zespół ekspertów i inżynierów, którzy na co dzień specjalizują się w tworzeniu świadectw charakterystyki energetycznej. Specjaliści mogą poszczycić się rozległą wiedzą i bogatym doświadczeniem w obszarach energetyki, budownictwa, nieruchomości oraz informatyki. 

Decydując się na skorzystanie z senerg.pl otrzymasz gwarancję najwyższej jakości. Świadectwem tego jest ponad 1200 zadowolonych klientów oraz ponad 1800 wygenerowanych świadectw energetycznych.

Kto wykonuje świadectwo energetyczne?

Świadectwo energetyczne może wystawić tylko osoba wpisana do Centralnego Rejestru Charakterystyki Energetycznej Budynków. Rejestr ten jest dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii pod adresem: https://rejestrcheb.mrit.gov.pl/rejestr-uprawnionych.

Osoby uprawnione do sporządzania świadectw energetycznych muszą spełniać następujące warunki:

 • Posiadać uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności;
 • Ukończyć kurs w zakresie sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynków;
 • Złożyć egzamin przed komisją powołaną przez Ministra Rozwoju i Technologii.

W Polsce osoby uprawnione do sporządzania świadectw energetycznych to:

 • rzeczoznawcy budowlani,
 • doradcy energetyczni,
 • osoby, które w innym kraju UE nabyły prawo do sporządzania świadectw lub do kontroli systemu ogrzewania, lub klimatyzacji i świadczy usługi transgraniczne.

Jak zamówić świadectwo energetyczne w senerg.pl?

Zamówienie świadectwa energetycznego można zrealizować w trzech prostych krokach:

 1. Wypełnij formularz. Wypełnienie wszystkich pól i załączenie rzutów obiektu jest niezbędne do najszybszego wykonania usługi. Wypełniając formularz podajesz:
  • dane kontaktowe: e-mail, numer telefonu,
  • dane adresowe domu, mieszkania lub lokalu użytkowego: miejscowość, ulica, kod pocztowy, numer budynku,
  • podstawowe dane domu: całkowita powierzchnia użytkowa, wysokość pomieszczeń, rok oddania do użytkowania, rodzaj okien i drzwi zewnętrznych,
  • sposób ogrzewania m.in. źródło i sposób ogrzewania, rodzaj zainstalowanych grzejników, dane o instalacji,
  • źródło pozyskiwania ciepłej wody m.in. źródło i sposób ogrzewania, inne dane o instalacji,
  • rodzaj wentylacji w pomieszczeniach.
 2. Sfinalizuj zamówienie. Złóż zamówienie i dokonaj opłaty. Koszt usługi zależy od rodzaju nieruchomości i wynosi:
  • mieszkanie - 275 zł,
  • dom - 430 zł,
  • lokal użytkowy - 440 zł.
 3. Otrzymaj świadectwo. W ciągu kilku dni od zgłoszenia* zamówienia otrzymasz gotowe do wydruku oraz podpisane przez audytora świadectwo charakterystyki energetycznej.

*Średni czas realizacji zamówienia wynosi 48 godzin, czyli dwa dni robocze.