Świadectwo energetyczne a sprzedaż nieruchomości

Od 28 kwietnia 2023 roku każdy kto chce sprzedać lub wynająć nieruchomość musi mieć świadectwo charakterystyki energetycznej nieruchomości. Certyfikat energetyczny określa zapotrzebowanie budynku lub lokalu na energię podczas jego eksploatacji.

Świadectwo energetyczne a sprzedaż nieruchomości

Świadectwo energetyczne jest dokumentem opisującym budynek pod kątem zużycia energii. Zgodnie z nowelizacją ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków, która weszła w życie 28 kwietnia 2023 roku, obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej został rozszerzony na każdą transakcję sprzedaży i wynajmu nieruchomości, w tym również na krótkoterminowy wynajem. Za brak tego dokumentu przewidziana jest kara finansowa w wysokości do 5 tys. złotych.

Bez świadectwa energetycznego nie sprzedasz nieruchomości
Bez świadectwa energetycznego nie sprzedasz nieruchomości

Certyfikat energetyczny jest obowiązkowy, jeśli:

 1. Zamierzasz sprzedać lub wynająć budynek lub jego część
  Wykonanie świadectwa charakterystyki energetycznej jest konieczne przy każdej sprzedaży, a także wynajmie nieruchomości, w tym wynajmie krótkoterminowym. Za nieposiadanie świadectwa grozi grzywna do 5 tys. zł. W przypadku sprzedaży budynku świadectwo dołącz je do aktu notarialnego, natomiast w przypadku wynajmu budynku świadectwo - do umowy najmu;
 2. Starasz się o dofinansowanie
  Jeśli zamierzasz starać się o dofinansowanie na inwestycje w poprawę efektywności energetycznej, musisz złożyć dokument na podstawie którego oceniający wniosek określą zasadność ubiegania się o dotacje. Jednym z programów, w których musisz starać się o certyfikat energetyczny jest program "Moje ciepło";
 3. Dom lub jego część budowano po 28 kwietnia 2023 roku*. 
  Świadectwo wystawia się przed uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie budynku lub przed złożeniem zawiadomienia o zakończeniu budowy;
 4. Budynek poddano modernizacji
  Pamiętaj, aby wykonać świadectwo energetyczne po zakończeniu modernizacji.

*W przypadku budynków, które wybudowano przed 28 kwietnia 2023 roku, obowiązek posiadania świadectwa energetycznego dotyczy tylko budynków sprzedawanych lub wynajmowanych.

Zamów świadectwo energetyczne w senerg.pl

Senerg to platforma internetowa umożliwiająca łatwe zamówienie świadectwa charakterystyki energetycznej dla Twojej nieruchomości. Aplikacja oferuje profesjonalną obsługę świadczoną przez zespół doświadczonych i certyfikowanych ekspertów w dziedzinie energetyki.

Nasz zespół specjalizuje się w dziedzinach energetyki, budownictwa, nieruchomości i informatyki, co gwarantuje najwyższą jakość świadectw charakterystyki energetycznej. Klienci, którzy powierzają nam zadanie sporządzenia certyfikatu energetycznego, mogą być pewni, że otrzymają usługę najwyższej jakości.

Przejdź na stronę OnGeo SENERG i zamów usługę

Jakość naszych usług potwierdza zaufanie ponad 1200 zadowolonych klientów i ponad 1800 wygenerowanych świadectw energetycznych. Zaufaj Senerg i zamów świadectwo charakterystyki energetycznej online!