Czy warto mieć świadectwo energetyczne?

Analiza zawarta w świadectwie energetycznym pomoże wskazać obszary, w których można poprawić efektywność energetyczną budynku, w ten sposób, aby straty energii były jak najmniejsze. Sprawdź, jakie są korzyści z posiadania świadectwa energetycznego. 

Czy warto mieć świadectwo energetyczne?

Skoro certyfikat energetyczny budynku lub jego części służy zaplanowania działań mających na celu poprawienie efektywności energetycznej w domu lub mieszkaniu, to odpowiedź na pytanie, czy warto je mieć, nasuwa się sama. Dzięki świadectwu zyskasz wiedzę, jak np. zaoszczędzić na ogrzewaniu i przygotowywaniu ciepłej użytkowej. W skrócie - wykonując świadectwo zyskasz dokument, który pomoże podjąć bardziej świadomą decyzję dotyczącą źródła energii w domu.

O wartości dodatniej świadectwa świadczą również regulacje dotyczące obowiązku sporządzania certyfikatu dla budynków lub ich części przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem. Takie działanie ma na celu promowanie budownictwa efektywnego energetycznie z odnawialnymi źródłami energii (pompa ciepła, kolektory słoneczne i fotowoltaika) i zwiększenie świadomości społecznej w zakresie możliwości uzyskania oszczędności energii w budynkach.

Zaufaj specjalistom i zamów świadectwo energetyczne w aplikacji senerg.pl
Zaufaj specjalistom i zamów świadectwo energetyczne w aplikacji senerg.pl

Zatem korzyści z posiadania świadectwa energetycznego jest wiele, a poniżej wymienimy kilka z nich.

Zamów świadectwo energetyczne w senerg.pl

Senerg to platforma internetowa umożliwiająca łatwe zamówienie świadectwa charakterystyki energetycznej dla Twojej nieruchomości. Aplikacja oferuje profesjonalną obsługę świadczoną przez zespół doświadczonych i certyfikowanych ekspertów w dziedzinie energetyki.

Nasz zespół specjalizuje się w dziedzinach energetyki, budownictwa, nieruchomości i informatyki, co gwarantuje najwyższą jakość świadectw charakterystyki energetycznej. Klienci, którzy powierzają nam zadanie sporządzenia certyfikatu energetycznego, mogą być pewni, że otrzymają usługę najwyższej jakości.

Przejdź na stronę senerg i zamów świadectwo energetyczne dla Twojego domu lub mieszkania

Jakość naszych usług potwierdza zaufanie ponad 1200 zadowolonych klientów i ponad 1800 wygenerowanych świadectw energetycznych. Zaufaj Senerg i zamów świadectwo charakterystyki energetycznej online!

Korzyści z posiadania świadectwa energetycznego:

  1. Możliwość poprawy efektywności energetycznej. Analiza zawarta w świadectwie energetycznym wskazuje obszary, w których można poprawić efektywność energetyczną budynku. To może prowadzić do zmian w budynku mających na celu obniżenie kosztów związanych z energią;
  2. Świadomość ekologiczna. Dokument zawiera informacje na temat emisji dwutlenku węgla związane z zużytkowaniem energii w budynku. Ponadto promuje ekologiczne źródła energii;
  3. Zwiększenie wartości nieruchomości. Jeśli budynek jest energooszczędny, korzystne świadectwo energetyczne może zwiększyć jego wartość rynkową. Kupujący lub najemcy mogą być bardziej skłonni zainwestować w nieruchomość, która jest ekonomiczna pod względem zużycia energii;
  4. Informacja dla nabywcy lub najemcy. Świadectwo energetyczne dostarcza informacji potencjalnym nabywcom lub najemcom na temat przewidywanego zużycia energii w danym budynku. Dzięki temu mogą oni lepiej zrozumieć, ile będą musieli płacić za energię.

Obowiązek sporządzenia świadectwa energetycznego od 2023 roku

Zgodnie z nowelizacją ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków, która weszła w życie 28 kwietnia 2023 roku, świadectwo charakterystyki energetycznej jest wymagane przy każdej sprzedaży i wynajmie nieruchomości, w tym wynajmie krótkoterminowym. Za nieposiadanie świadectwa grozi grzywna do 5 tys. zł.

Od 28 kwietnia 2023 roku każdy inwestor jest zobowiązany do załączenia świadectwa charakterystyki energetycznej do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub do wniosku o pozwolenie na użytkowanie budynku. 

Więcej na ten temat: Kiedy jest potrzebne świadectwo energetyczne?